Kategorie z blogu
Horká voda dokáže lidské kůži někdy hodně ošklivě ublížit. Co při spařování drůbeže (ne)dělat, abyste nikdy nemuseli místo chystání pečínky startovat auto a jet do nemocnice?
Skvělý a velmi užitečný pomocník, zároveň ale dokáže také na dvorku při špatném zacházení nadělat větší paseku než užitku. Ano, řeč je o spařovacím kotli na drůbež nebo také jednoduše řečeno o spařovačce, která má za úkol napomáhat za pomocí vařící vody, před vložením drůbeže do škubačky, odstranit veškeré peří z poražené drůbeže. A jak tak bohužel často bývá, člověk je občas nepozorný a zbrklý, a právě při těchto prací dochází každoročně na zahradách k desítkám těžkým úrazům. Jak tedy drůbež správně spařit, a přitom zůstat takříkajíc celý?
Pozor, horká voda
Horká nebo dokonce i vařící voda pomůže sice k tomu, že peří z drůbeže půjde lépe oškubat, nicméně také umí nadělat pořádnou paseku, a to jak na drůbeží pokožce, tak i na té lidské. Správný spařovací kotel by měl mít vestavěnou tepelnou pojistku, která zajistí, že k žádnému nebezpečí ani úrazu nedojde. Indikátor ohřívače vody sám chovatele upozorní, že nalitá studená voda se nejprve ohřívá, a po zvolení teploty dojde k jejímu ohřátí. Poté chovateli indikátor opět upozorní, že voda je již připravena a spařování může začít.
Správný postup
Klíčem ke správnému oškubání, ať už toho ručního nebo za pomocí škubačky, je správné spaření drůbeže. Každá věc prováděna poprvé sebou nese jistá rizika, na které se ovšem může každý chovatel předem zaměřit a připravit se tak na ně. Na co nesmíte při vašem prvním spařování drůbeže rozhodně zapomenout a čemu je nutné věnovat největší pozornost?
Spařovací kotel zajistí i dokonalé oškubaní drůbeže.
- Teplota. Jaká je správná teplota pro spaření drůbeže? Bod varu, tedy 100 °C to není. Teploměr při použití kotle není nutné vlastnit. Každý kotel má svůj teploměr, který ukáže tu správnou teplotu spaření. Navíc pokud do vody ponoříte svůj prst na jednu vteřinu, aniž byste se opařili, je voda tak akorát. Při použití vysoké teploty začnete vařit pokožku drůbeže, která se pak při škubání bude trhat.
- Doba spařování. Žádný přesný čas pro spaření drůbeže neexistuje. Doba spaření je především dána druhem spařované drůbeže a také jejím věkem. Takže prostě drůbež vložte do kotle, zavřete víko a nechte ji spařovat. Po pár minutách víko odklopte a pohledem zkuste zjistit, zda se peří od pokožky uvolňuje a zda nedochází k jejímu poškození.
- Množství vody. Spařovací jednotky se mimo jiného rozdělují i podle objemu vody. Je tedy nutné vědět, jaký objem vody pojme ten váš kotel a podle toho se také na dvorku zařídit. Nelze mít do kotle o objemu 70 litrů připraveno 120 litrů vody. Před samotným vléváním vlažné vody je dobré nalít do kotle vody méně a vodu případně později doplnit. Více vody v kotli z něj akorát bude stříkat ven a horká voda může někoho v blízkosti i opařit.
Voda se nalije přímo do vnitřku spařovacího kotle.
Výhody kotle
Pro je lepší investovat peníze a koupit si spařovací jednotku? Není to jen o tom, že před každým spařováním nebudete už muset chystat na dvůr plechové kýble, teploměry, nádoby s vodou a budete trnout s hrůzou, co všechno se zase letos přihodí. Co vám investice do kotle zaručeně přinese?
- Ušetří práci, váš čas a v neposlední řadě také peníze.
- Drůbež lépe připraví na dokonalé oškubání peří.
- Nedochází k poškozování kůže při následném použití škubačky.
A že se drůbež do kotle nesmí dávat s pařáty? Omyl. Do kotle patří i nohy drůbeže, na kterých se také peří vyskytuje. Při podříznutí zvířete ho zkrátka necháme nějakou dobu vykrvácet a pak ho celé vložíte do připraveného kotle. Případně úpravy se provádí až po spaření a oškubání.